Zámek Nelahozeves

Doprava

Zámek Nelahozeves se nalézá ve stejnojmenné obci ve středních Čechách, asi 30 km severně od Prahy. Nejbližším větším městem jsou Kralupy nad Vltavou, které jsou zároveň významným železničním uzlem.

Autem

Pokud se vydáte na zámek autem ve směru od Prahy, jeďte po silnici R8 a poté D8, ze které sjeďte u Úžic a dále pokračujte podle dopravního značení. Parkoviště je jen pár metrů od zámku a je zdarma.

Vlakem

Železniční zastávka Nelahozeves – zámek se nachází na trati 090 Praha – Kralupy nad Vltavou – Ústí nad Labem – Děčín.

Nejdříve je nutné dopravit se do Kralup. Na zdejším nádraží se křižuje mnoho tras:

  • 090 – Praha – Kralupy nad Vltavou – Ústí nad Labem – Děčín
  • 092 – Neratovice – Kralupy nad Vltavou
  • 093 – Kladno – Kralupy nad Vltavou
  • 110 – Most – Kralupy nad Vltavou
  • 111 – Velvary – Kralupy nad Vltavou

Z Prahy jede vlak z Masarykova nádraží. Odtud vyjíždí vlak jednou za hodiny, vždy ve xx:40. Pokud se trefíte do dopravní špičky, můžete si vybrat dokonce ze dvou vlaků do hodiny – xx:40 a xx:10.

Cesta vlakem z Prahy je velmi pěkná. Jedete podél Vltavy, kterou lemují strmé skály se vzácnou florou a faunou. U přívozu v Libčicích uvidíte Výzkumný ústav včelařský, kde se vyrábí Dolská medovina. Kousek odtud je vinice, ze které pochází vynikající Dolské víno. V Kralupech je k vidění nádherný pseudogotický kostel Nanebevzetí Panny Marie. Vlakem můžete pokračovat až do Nelahozevsi. Pokud ale máte rádi přírodu, doporučuji vydat se k zámku takzvanou Dvořákovo stezkou.

Na kole

Z Prahy se do Kralup a dále po Dvořákově stezce až k zámku dostanete na kole pohodlně. Trasa začíná před holešovickým Výstavištěm na okraji Stromovky a měří zhruba 30 kilometrů. Nejdříve je třeba projet okolo pražské Zoo v Troji až na Císařský ostrov. Zde se napojte na červenou turistickou značku, která vás přivede skoro až do Kralup. Celá cesta vede okolo řeky a má pevný a dobře sjízdný charakter. Pouze kolem Jaderného institutu v Řeži přechází v lesní cestu, ale po pár kilometrech se vše vrací do původní podoby.

zdroj: supermapy.cz

Víte že…

Víte, že na zámku Hrádek u Nechanic je portrét nejošklivějšího šlechtického páru všech dob? Byli jím Leopold I. s Eleonorou Magdalenou Falcko – Neburskou, žijící v 17. století.Aktuality

ADVENT NA ZÁMKU NELAHOZEVES

26.-27.11.2011 od 9:00 do 17:00