Zámek Nelahozeves

Dvořákova hudební Nelahozeves

Každý už jistě někdy slyšel pojem „Dvořákova hudební Nelahozeves“. Původně se jednalo jen o jakési připomenutí narození slavného skladatele, ale v poslední době se tento festival stává díky mnoha mezinárodním účastem lákadlem jak pro cizince, tak i pro širokou českou veřejnost.

Historie

Roku 1951 založila Společnost Antonína Dvořáka tradici oslav mistrova narození známou po označením „Dvořákova hudební Nelahozeves“. V době minulého režimu byly tyto oslavy zakázány, a tak Dvořákova hudba zazněla na zámku Nelahozeves po dlouhé odmlce opět v roce 1992.

Od jara až do podzimu

Dvořákova hudební Nelahozeves probíhá od začátku jara až do podzimu. Více než sedm měsíců v roce se posluchačům poštěstí zaposlouchat se do toho nejlepšího nejen od Dvořáka, ale i například od W. A. Mozarta, Bohuslava Martinů, Josepha Haydna a mnoha stovek dalších umělců. Hlavním dějištěm celých oslav je samozřejmě zámek Nelahozeves, část koncertů se koná i v chrámu Nanebevzetí Panny Marie ve Zlonicích a v několika pražských sálech (například v Rudolfinu).

Vzácní hosté

Festival je oblíbený nejen u nás, ale i v zahraničí. Zejména v Americe, kde slavný skladatel několik let působil. Každý rok se do Nelahozevsi či do Prahy sjíždí mnoho světově proslulých umělců. V letech 1996 a 1998 přicestovala až z New Yorku vynikající sólistka René Fleming, která představovala slavnou Rusalku ve stejnojmenné Dvořákově opeře. Mezi další významné hosty festivalu patřili Robert Page, Murén Myers, Detra Battle či Barbara Hendricks.

Budoucnost

Pořadatelé chtějí v budoucnu festival zpřístupnit a hlavně přizpůsobit široké veřejnosti. V posledních letech stále častěji na zámku zaznívá vedle hudby klasické i hudba alternativní a jazzová. Tím se vlastně nevědomky plní odkaz samotného Dvořáka, který se snažil během svého působní ve funkci ředitele hudební akademie v New Yorku prosadit v hudbě novátorské a moderní postupy.

Turistické informace

Kontakty
Tel.: +420 315 709 111
e-mail: advorak@bdiscovery.org

Vstupenky je nutné si objednat telefonicky na výše uvedeném telefonním čísle či písemně na e-mailu.

Víte že…

Víte, že Bozkovské dolomitové jeskyně ukrývají Jezerní dóm – největší podzemní jezero v Čechách? Na jeho hladině se zrcadlí krápníková výzdoba celé jeskyně.Aktuality

ADVENT NA ZÁMKU NELAHOZEVES

26.-27.11.2011 od 9:00 do 17:00