Zámek Nelahozeves

Roztoky u Prahy

Deset kilometrů severně od Prahy se nachází zámek s nádherným parkem. V současné době zde sídlí Středočeské muzeum se svými zajímavými sbírkami. Jen o pár metrů dál, v areálu Braunerova mlýna, můžete navštívit ateliér Zdenky Braunerové..

Doprava

Do Roztok se nejlépe dostanete vlakem z Masarykova nádraží (směr Kralupy nad Vltavou). Ze stanice metra Dejvická jezdí autobusy č. 340 a 350. Pokud dáváte přednost automobilu, vydejte se z Dejvic přes Sedlec až do Roztok. Parkování je možné u zdejšího vlakového nádraží (asi 100 metrů od zámku).

Trocha historie

Na místě zámku stávala kdysi vodní tvrz, která byla ve 14. století rozšířena a o dvě století později přestavěna na renesančí zámek. Roku 1957 bylo do zdejších prostor umístěno Středočeské muzeum, které zde sídlí dodnes.

V roce 1974 muzeum zakoupilo nedaleký ateliér Zdenky Braunerové, nachází se ve stejnojmenném mlýnu. Do roku 2005 byl rekonstruován a následně zpřístupněn veřejnosti.

Zámek

Na nádvoří zámku se nachází nádherný Filipo – jakubský zvon ze 16. století. Odlit byl tradiční technologií v dílně Brikcího z Cymperka.

V jižním křídle zámku uvidíte společenský sál taktéž ze 16. století, ve kterém se dnes konají svatby. Zajímavostí je malovaný, takzvaný záklopový strop. Jde vlastně o malbu, která navozuje dojem trámů s hřeby. Další nádhernou místností je salon ve stylu biedermeieru, ve kterém je umístěn nábytek ze 30. a 50. let 19. století.
Ve zdejším muzeu se pořádá množství zajímavých výstav.

Park

V parku je umístěno mnoho soch a také zde rostou vzácné dřeviny.

Ateliér Zdenky Braunerové

Expozice mapuje život a dílo významné malířky, grafičky, knižní výtvarnice a organizátorky uměleckého a kulturního dění. V ateliéru naleznete portréty rodiny a přátel, dokumenty a fotografie ze života a samozřejmě mnoho jejích obrazů a grafik.

Turistické informace - zámek

Zámek čp. 1, 252 63 Roztoky u Prahy
Telefon: +420 233 02 90 11
e-mail: muzeum@muzeum-roztoky.cz

Muzeum

Otevírací doba

Leden – prosinec středa – neděle 10:00 – 18:00

Zavíracím dnem je pondělí a den po státním svátku. Pokud je pondělí svátkem, je otevřeno.

Vstupné

Plné vstupné 50 Kč
Snížené vstupné
30 Kč
Rodinné vstupné
130 Kč

Turistické informace – Ateliér Zdenky Braunerové

Otevírací doba

Duben – říjen středa - neděle 10:00 – 18:00

Zavíracím dnem je opět pondělí a den po státním svátku.

Vstup je možný v každou celou hodinu. Prohlídky se může zúčastnit maximálně 7 osob ve skupině. Rezervace na telefonu 233 029 060.

Vstupné

Plné vstupné 50 Kč
Snížené vstupné 30 Kč
Rodinné vstupné130 kč

Turistické informace - Zámecký park

Přístupný je celoročně a zdarma.

Víte že…

Víte, kde se nachází největší hradní zřícenina v Čechách? Leží kousek od Strakonic a jmenuje se Rabí. Někomu může z dálky připomínat obrovský panelák…Aktuality

ADVENT NA ZÁMKU NELAHOZEVES

26.-27.11.2011 od 9:00 do 17:00